ARTYKUŁY - STRONA GŁÓWNA


Wenecja - miasto na wodzie.

Wenecja - to miasto, do którego nie jedna para wzdycha.
Miasto westchnień, marzeń, romantycznych wydarzeń. Czy taka jest naprawdę?

Cóż to ta Wenecja? To ciekawe historyczne miasto wybudowane na ... wodzie. Tak dla odmiany, jakby miejsca na lądzie im brakowało ...
Po prawdzie, historyczna Wenecja to miasto posadowione na ponad 100 wyspach (podobno można się ich doliczyć blisko 120). Dzisiaj właściwie jest to tylko centrum turystyczno - rozrywkowe, z mnóstwem fajnych knajpek i hoteli (z zatrważającymi cenami). Do centrum można dostać się na kilka sposobów - główny dojazd drogowy bądź kolejowy prowadzi groblą z Mestre, jednak dużo ciekawszą formą transportu wydają się wodne tramwaje, zwłaszcza, jeśli pierwszym przystankiem będzie imponujący plac św. Marka.
Jak dostać się do Wenecji? Hmm - najprościej będzie skorzystać z ofert któregoś z biur podróży (np. można skorzystać z wycieczek oferowanych na portalu www.fostertravel.pl/wycieczki/. Można również dotrzeć na własną rękę - z Warszawy to tylko (!!!) 1300 km, więc można dojechać w ciągu jednej nocy. Może być to całkiem fajna weekendowa wycieczka.
Samochód najlepiej zostawić na wielkim parkingu w pobliżu portu. Można również próbować dotrzeć do placu rzymskiego, ale znalezienie tam miejsca do parkowania graniczy z cudem.
Więcej szczęścia mają ci, którzy zdecydowali się tutaj dotrzeć pociągiem. Końcowa stacja znajduje się przy samym Canale Grande, w rejonie mostu Scalzi.

Ale wracając do sedna.

Co oferuje Wenecja? Bazyliki św. Marka, pałacu Dożów, Ponte Rialto (najsłynniejszy most) czy głównego kanału zwanego Canale Grande nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. To najbardziej chyba znane miejsca w Wenecji. Niestety - mają one pewną wadę - zawsze są tam tłumy turystów. Dostanie się do pałacu Dożów (poza abstrakcyjną ceną) czasami zakrawa na niemożliwość. W ciepłe dni w sezonie na oczekiwanie w kolejce czasami należy przeznaczyć kilka godzin. Ale zdecydowanie warto. Ostrożnym należy być w knajpach i sklepach zlokalizowanych w głównych częściach Wenecji - tutaj nietrudno zostać naciągniętym. Zwłaszcza proceder ten zauważalny jest w knajpach, gdzie ceny na rachunku często i tak wygórowane nie zgadzają się w żaden sposób z tym, co zapisane w menu.
Tłumy, ogólny harmider, a także upały (w sezonie) czy nie zawsze ciekawe zapachy mogą powodować zmęczenie i zniechęcenie do tego miejsca.
A wystarczy tylko nieco zboczyć z głównych szlaków by poznać zupełnie inne oblicze Wenecji.
Boczne uliczki, zakątki są często zapominane. Tutaj można znaleźć miejsca o fantastycznej atmosferze, przyjrzeć się starym mieszkańcom i ich codziennym czynnością, zajrzeć do małego sklepiku czy warsztaciku lub odwiedzić któryś z niezliczonych weneckich kościołów czy kapliczek.
A przede wszystkim można w tych miejscach odetchnąć od zgiełku centrum.
Jedną z najfajniejszych cech miasta jest brak możliwości poruszania się pojazdami kołowymi. Tutaj nie ma wszechobecnych w innych włoskich miastach samochodów, skuterów czy nawet rowerów.
Wenecję zwiedza się na piechotę ...
No - ewentualnie na wodzie ...
Przygotowanym trzeba być na wielogodzinne spacery i niezliczone zaułki, ścieżki, chodniki i schody.
No i rzecz jasna - mosty, mostki, kładki, etc. Tego typu budowli jest tutaj podobno ponad 400. Ale cóż się dziwić - tyle wysp poprzecinanych ponad setką kanałów należało w końcu w jakiś sposób połączyć ze sobą.

Wenecja oferuje tyle atrakcji, że chcąc poznać ją nieco lepiej, warto spędzić tutaj co najmniej kilka dni. Osobno - po jednym dniu warto przeznaczyć na wizytę na dwóch słynnych wyspach w pobliżu Wenecji. Burano - to kolorowa wyspa z niską zabudową słynąca przede wszystkim z wyrobów koronkarskich, Murano - to bardziej przemysłowa, z szerokimi kanałami, słynąca przede wszystkim z produkcji wyrobów szklanych.

Dookoła miasta pływają tramwaje wodne. Właściwie nie tylko dookoła, ale również przez Canale Grande. Tramwajami można również dotrzeć do pozostałych weneckich wysp (np. Murano, Burano), a także na lagunę. Popularną bazą wypadową do Wenecji jest miejscowość Punta Sabbioni (ok. 40 min podróży tramwajem, a baza noclegowa kilka razy tańsza).

Tyle chyba można powiedzieć o Wenecji w największym skrócie.
A najlepiej - złożyć tutaj wizytę i sprawdzić co i jak samemu ...


Wenecja - Canale Grande - Ponte Rialto. Wenecja - zaułek na kanale?. Wyspa Burano. Wyspa Murano.

WIĘCEJ ZDJĘĆ? - GALERIA ZDJĘĆ - WENECJA.--- BURANO.--- MURANO.

Umieszczono - 06.12.2012 r.
autor: Cyprian Pawlaczyk

artykuł jest również dostępny na:


ARTYKUŁY - STRONA GŁÓWNA