ARTYKUŁY - STRONA GŁÓWNA


Kapadocja - Baśniowa kraina.

Kapadocja to niezwykła kraina.
To miejsce niemalże z baśni wyjęte. A to głównie za sprawą niezwykłych, przepięknych krajobrazów i związanych z tym miejscem historii.
W dzisiejszych czasach jest to region intensywnie eksploatowany turystycznie. I nic w tym dziwnego - właściwie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Region ten znany jest przede wszystkim z charakterystycznych tufowych form geologicznych, które w zależności od miejsca i pory roku tworzą swoisty klimat zawierający się gdzieś między baśniowym a księżycowym.
A wszystko dzięki pozostałościom wulkanicznym - to podobno bardzo miękkie formy skalne, które w wyniku procesów erozji przyjmują takie fantastyczne kształty.
Ale Kapadocja to nie tylko piękne krajobrazy. To także historia. Aż do średniowiecza region ten był ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa - to właśnie tutaj powstał pomysł życia klasztornego. W wielu miejscach można znaleźć klasztory i kościoły skalne.
Baza noclegowa również jest rozbudowana. Od terenów biwakowych, po luksusowe hotele. Każdy może znaleźć coś dla siebie (Kto nie może dotrzeć tutaj na własną rękę, może też skorzystać z jednych z ofert licznych biur podróży - np.:www.fostertravel.pl).

Spora cześć dzisiejszej Kapadocji to tereny zamknięte - np. Park Narodowy Goreme. I dobrze, bo dzięki odpowiedniej organizacji, przy masowym napływie turystów, może uda się zachować niesamowity charakter tych miejsc. Prawda jednak jest taka, że można tutaj również znaleźć wiele pięknych, ustronnych miejsc, które nie są narażone na ataki tłumów. Czyli każdemu wg potrzeb.

Miasteczko Goreme, podobnie jak wiele miejscowości tego regionu, oferuje specyficzną atrakcje. Jest to możliwość noclegu w oryginalnych hotelach wydrążonych w tufach wulkanicznych właśnie. Dodatkowo - można wybrać się z tego miasteczka na powietrzną wycieczkę balonem nad pięknymi dolinami, niestety - w przeciwieństwie do oryginalnych noclegów - ta atrakcja wymaga zdecydowanie większych nakładów finansowych oraz dużej dozy samozaparcia.

Poza powietrzną formą zwiedzania pięknych zespołów form skalnych, istnieje jeszcze bardziej przyziemna metoda - większość dolin można zwiedzać również pieszo. I jest to chyba najlepsza metoda, pozwala na spokojne dotarcie w różne ciekawe zakamarki, a także pozwala podziwiać piękno tych miejsc o różnych porach dnia - zupełnie inna plastyka otoczenia występuje o poranku, w południe czy wczesnym wieczorem. Wybrane miejsca są odpowiednio dostępne i przygotowane dla turystów.
I tutaj każdy znajdzie coś dla siebie - niektóre miejsca są oblegane przez turystów, na szczęście wiele miejsc można podziwiać w samotności. Warto być jednak dobrze do takiego spaceru przygotowanym, przynajmniej w wygodne buty i coś do picia (w okresie letnim bywa bardzo gorąco, a spacery mogą zająć po kilka godzin).

Kapadocja oferuje również wiele innych atrakcji - warto odwiedzić piękną dolinę Ihlara, gdzie w średniowieczu powstało ponad 100 miniaturowych kościołów - pustelni wydrążonych w skale; podziwiać kunszt średniowiecznych inżynierów odpowiedzialnych za budowę podziemnych miast w Kaymakli czy Derinkuyu.
Niestety - nie każdemu znowu można polecić te miejsca.
Kościoły skalne potrafią przyprawić o zawrót głowy, zlokalizowane bowiem są na różnych wysokościach.
Z kolei - podziemne miasta należy wykluczyć dla osób cierpiących na klaustrofobie a także - dla zbyt postawnych - niestety, miejscami sieć tuneli jest bardzo ciasna, czasami wymaga podróży wręcz na kolanach.
Ale co tam - dla chcącego nic trudnego ...


Czerwona Dolina. Dolina Róż. Park Narodowy - Goreme. Park Narodowy - Zelve. Park Narodowy - Zelve.

Zapraszam również do RELACJA I POZOSTAŁE GALERIE Z WYPRAWY

Galerie zdjęć z Kapadocji: CZERWONA DOLINA --- DOLINA RÓŻ --- GOREME --- ZELVE --- PODZIEMNE MIASTO KAYMAKLI

Umieszczono - 04.10.2012 r.
autor: Cyprian Pawlaczyk


ARTYKUŁY - STRONA GŁÓWNA